AIRTEC do Forda Focusa ST i RS Mk2: który Stage intercoolera wybrać
Przewodnik po częściach AIRTEC Motorsport do Forda Focusa ST i RS Mk2: etapy intercoolera, rury doładowania, chłodnice, dolot i odma, z zakresami mocy podanymi przez producenta. Intercoolery od 2 130 zł.
Do Forda Focusa ST Mk2 AIRTEC Motorsport oferuje intercoolery Stage 1 Gen 3 (producent podaje: do ok. 325 KM), Stage 2 (250–350 KM), Stage 3 i Stage 4 z rdzeniem 60 mm, a do Forda Focusa RS Mk2 Stage 1 (do ok. 400 KM, rdzeń 60 mm), Stage 2 (do ok. 500 KM, rdzeń 65 mm) i Stage 3 (rdzeń 100 mm, dla aut 500+ KM). W tym poradniku wyjaśniamy, który etap wybrać do jakiej mocy, kiedy potrzebne są rury 2,5 cala, większa chłodnica wody i chłodnica oleju, jaki dolot pasuje do ST i RS oraz po co catch can.
W skrócie
- Auta: Ford Focus ST Mk2 i Ford Focus RS Mk2
- Intercooler: ST: Stage 1 Gen 3, 2, 3, 4 (rdzeń 60 mm); RS: Stage 1 (60 mm), 2 (65 mm), 3 (100 mm)
- Chłodzenie: aluminiowa chłodnica wody z rdzeniem 40 mm, chłodnice oleju, od 4 218 zł
- Dolot: zamknięte dolotowe skrzynki CAIS i filtry Group A, rury 76 i 90 mm do RS
- Gdzie w Polsce: dobór po VIN, sprzedaż i montaż w Kitsune Performance, Toruń
Który intercooler AIRTEC wybrać do Focusa ST i RS Mk2?
Dobór intercoolera AIRTEC Motorsport do Forda Focusa Mk2 zaczyna się od modelu i mocy: ST ma cztery etapy (Stage 1 Gen 3, Stage 2, Stage 3, Stage 4), a RS trzy (Stage 1, Stage 2, Stage 3), przy czym RS-owe Stage 1 i Stage 2 występują też w wersji z dużymi rurami doładowania.
Ford Focus ST Mk2 – etapy według producenta:
- Stage 1 Gen 3: rdzeń 60 mm, producent podaje: do ok. 325 KM.
- Stage 2: rdzeń 60 mm i wlot powietrza (Air-Ram Scoop) w stylu RS, producent podaje: 250–350 KM.
- Stage 3: rdzeń 60 mm, wersja w specyfikacji RS z dużymi silikonowymi łącznikami; oznaczenie produktu podaje zakres 300–425 KM.
- Stage 4: rdzeń 60 mm; w opisie producent nie podaje zakresu mocy.
Ford Focus RS Mk2 – etapy według producenta:
- Stage 1: rdzeń 60 mm z Air-Ram Scoop, producent podaje: do ok. 400 KM.
- Stage 1 z rurami 2,5 cala: ten sam rdzeń 60 mm, wersja dla aut powyżej 400 KM.
- Stage 2: rdzeń 65 mm z Air-Ram Scoop, producent podaje: do ok. 500 KM.
- Stage 2 z rurami 2,5 cala (Special Edition, satynowa czerń): rdzeń 65 mm, wersja dla aut powyżej 500 KM.
- Stage 3: rdzeń 100 mm (wymiary 220 × 100 × 940 mm), w zestawie wąż strony zimnej 70 mm.
Zakresy mocy to dane producenta, nie gwarancja wyniku na konkretnym aucie. Jeśli planujesz dalsze podnoszenie mocy, rozważ od razu następny etap.
Intercoolery i chłodzenie AIRTEC do Focusa Mk2: ceny
Ceny w naszym sklepie, z VAT, stan na 4 listopada 2026. „Od” to najtańszy wariant (wykończenie, logo, kolor węży). Nazwa prowadzi do karty produktu.
Focus ST Mk2: intercoolery
| Produkt | Do auta | Najważniejsze | Od (z VAT) |
|---|---|---|---|
| Intercooler Stage 1 Gen 3 | Focus ST Mk2 | rdzeń 60 mm; do ok. 325 KM wg producenta | 2 130 zł |
| Intercooler Stage 2 | Focus ST Mk2 | rdzeń 60 mm z Air-Ram Scoop; 250–350 KM wg producenta | 2 556 zł |
| Intercooler Stage 3 | Focus ST Mk2 | rdzeń 60 mm; wg oznaczenia produktu 300–425 KM | 4 253 zł |
| Intercooler Stage 4 | Focus ST Mk2 | rdzeń 60 mm; zakres mocy nie jest podany | 5 531 zł |
Focus RS Mk2: intercoolery
| Produkt | Do auta | Najważniejsze | Od (z VAT) |
|---|---|---|---|
| Intercooler Stage 1 | Focus RS Mk2 | rdzeń 60 mm; do ok. 400 KM wg producenta | 3 400 zł |
| Intercooler Stage 1 z rurami 2,5 cala | Focus RS Mk2 | rdzeń 60 mm; powyżej 400 KM wg producenta | 5 349 zł |
| Intercooler Stage 2 | Focus RS Mk2 | rdzeń 65 mm; do ok. 500 KM wg producenta | 4 218 zł |
| Intercooler Stage 2 z rurami 2,5 cala (Special Edition) | Focus RS Mk2 | rdzeń 65 mm; powyżej 500 KM wg producenta | 6 732 zł |
| Intercooler Stage 3 | Focus RS Mk2 | rdzeń 100 mm; wąż 70 mm w zestawie; dla aut 500+ KM | 5 923 zł |
Rury doładowania, chłodnica wody i chłodnica oleju
| Produkt | Do auta | Najważniejsze | Od (z VAT) |
|---|---|---|---|
| Rury doładowania 2,5 cala | Focus ST / RS Mk2 | strona gorąca i zimna 2,5 cala (63 mm) | 2 389 zł |
| Rury 2,5 cala z wężem 70 mm | Focus ST / RS Mk2 | strona zimna 70 mm; ST tylko z intercoolerem z wylotami 2,5 cala | 2 953 zł |
| Wąż strony zimnej 70 mm | Focus RS Mk2 | 63 mm przy intercoolerze, 70 mm dalej | 1 119 zł |
| Rury 2,5 cala, tylko strona gorąca | Focus ST / RS Mk2 | aluminium 2,5 cala (63 mm), montaż ok. 1 godziny | 1 879 zł |
| Chłodnica wody aluminiowa | Focus ST / RS Mk2 | rdzeń 40 mm; -10–15 stopni wg producenta | 4 218 zł |
| Chłodnica oleju „Race”, dolna kratka | Focus ST / RS Mk2 | bez cięcia i wiercenia | 3 827 zł |
| Chłodnica oleju, górna kratka | Focus ST / RS Mk2 | chłodnica Earl’s; przedlift ST wymaga cięcia | 3 827 zł |
| Płyta adaptera chłodnicy oleju | Focus ST / RS Mk2 | wyjścia AN10 | 895 zł |
Czym różni się Stage 2 od Stage 3 w Focusie RS Mk2?
Główna różnica między Stage 2 a Stage 3 w Focusie RS Mk2 to grubość rdzenia: 65 mm w Stage 2 i 100 mm w Stage 3.
AIRTEC Motorsport opisuje Stage 3 jako jedyny gotowy intercooler z rdzeniem o głębokości 100 mm, nazywanym „Gobstopper”. Ma też zakończenie strony zimnej 70 mm, dopasowane do przepustnicy, oraz w zestawie 3-częściowy aluminiowo-silikonowy wąż 70 mm.
Producent podaje wyniki swojego testu na hamowni (trzy przebiegi dla każdego intercoolera):
- Stage 2: maksymalnie 594,2 KM i 546,3 lb ft; temperatura za intercoolerem 25–28 stopni przy 163–168 stopniach na wejściu.
- Stage 3: maksymalnie 631,5 KM i 600,5 lb ft; temperatura za intercoolerem 21–22 stopnie przy 166–171 stopniach na wejściu.
- Różnica: ponad 37 KM i 54 lb ft po samej wymianie ze Stage 2 na Stage 3. Producent skali temperatur nie podaje.
Producent projektował Stage 3 dla aut o mocy prawdziwie ponad 500 KM; w aucie ok. 400 KM przyrosty mogą być mniejsze niż w teście.

Czy potrzebuję większych rur doładowania?
Większe rury doładowania mają sens w remapowanym RS-ie, a według producenta najlepiej działają w autach od ok. 375 KM wzwyż; seryjne rury mają średnicę 2 cale (60 mm), zestawy AIRTEC 2,5 cala (63 mm).
- Zestaw rur 2,5 cala: strona gorąca z lekkiego aluminium na 5-warstwowych łącznikach silikonowych, strona zimna jednoczęściowym wężem silikonowym 2,5 cala.
- Rury 2,5 cala z wężem 70 mm po stronie zimnej: do wyboru przepustnica standardowa (63 mm) lub powiększona (70 mm); zestaw likwiduje symposer.
- Wąż strony zimnej 70 mm: zaczyna się od 63 mm przy intercoolerze i rozszerza do 70 mm; producent opisuje go jako wąż do Focusa RS Mk2 i wymienia zgodność m.in. z intercoolerami AIRTEC Stage 1 i Stage 2.
- Zestaw tylko strona gorąca: samo aluminium od turbiny do intercoolera, montaż ok. 1 godziny.
Producent podaje przyrost 11,8 KM i 9 lb ft względem seryjnych rur dla zestawu rur 2,5 cala (strona gorąca i zimna), uzyskany na jego aucie testowym 400 KM; dla samej strony gorącej tej wartości nie podaje.
W Focusie ST obowiązuje ważne ograniczenie: seryjny ST ma wyloty intercoolera 2 cale, więc rury 2,5 cala wymagają intercoolera z wylotami 2,5 cala. Zgodnie z opisem producenta nie pasują one do ST Stage 1 i Stage 2, pasują do ST Stage 3.
W RS-ie nie musisz kupować rur osobno, jeśli bierzesz wersję intercoolera z rurami (Stage 1 lub Stage 2). Stage 3 ma w zestawie wąż 70 mm, a opisane zestawy hot side będą do niego pasować.
Kiedy dołożyć większą chłodnicę wody i chłodnicę oleju?
Chłodnicę wody warto wymienić przy jeździe torowej i szybkiej jeździe po drogach, bo seryjna to według producenta słaby punkt Focusa ST i RS.
Aluminiowa chłodnica AIRTEC ma rdzeń 40 mm (Ford: 30 mm), spawane zbiorniki zamiast plastikowych zaciskanych i regulowane dolne kołki. Producent podaje obniżenie temperatury cieczy o 10–15 stopni. Oryginalne wentylatory pasują. Producent wymienia zgodność z intercoolerami AIRTEC RS Stage 1 i 2 oraz ST Stage 1–4. Wybierasz wariant ST lub RS.
Chłodnicę oleju dokładasz, gdy modyfikowany silnik nie trzyma stałej temperatury oleju na torze lub przy szybkiej jeździe. AIRTEC ma trzy rozwiązania:
- Zestaw „Race” montowany w dolnej kratce: duża zewnętrzna chłodnica, płyta adaptera, wsporniki i przewody w oplocie; bez cięcia i wiercenia, w pełni odwracalny. Producent ostrzega, że to część sportowa i w kabinie mogą być słyszalne drgania silnika.
- Zestaw montowany przy górnej kratce: chłodnica Earl’s TEMP-A-CURE™ z płytą CNC, miejsce dla ST i RS. Przedliftowy ST wymaga cięcia za kratką, co producent szacuje na dodatkowe 2 godziny pracy.
- Płyta adaptera chłodnicy oleju: gruba płyta z wyjściami AN10 dla własnej chłodnicy; zastępuje seryjną chłodnicę olejową chłodzoną cieczą.
Jaki dolot AIRTEC wybrać do Focusa ST i RS Mk2?
Do Focusa RS Mk2 AIRTEC oferuje zamknięty karbonowy dolot Stage 2 lub filtr stożkowy, a do Focusa ST zamknięty dolot Gen2 albo filtry Group A.
- RS: Stage 2 CAIS (zamknięta skrzynka z włókna węglowego): producent podaje przyrost 10–20 KM, zależnie od specyfikacji auta. Powietrze pobiera tylko z przedniego wlotu.
- RS: filtr stożkowy Group A z aluminiowym kominkiem: zastępuje cały seryjny airbox, daje głośniejszy dźwięk dolotu i „szczekanie” wastegate.
- RS: powiększone rury dolotowe przed turbiną, 76 mm i 90 mm (ta druga rośnie do 100 mm dla większych turbosprężarek). Wersja 90 mm nie ma czujnika MAF, więc działa tylko z aftermarketowym sterownikiem bez MAF, np. Syvecs, ECU Master lub SCS Delta.
- ST: Gen2 CAIS: zamknięta skrzynka z filtrem bawełnianym Group A, producent podaje przyrost 10–18 KM zależnie od auta; w zestawie uchwyty do przeniesienia sterownika.
- ST: filtr Group A lub filtr Group A z wlotem zimnego powietrza; oba pasują do ST przed i po liftingu.
- ST: rura w stylu RS (crossover) 76 mm, prowadzona nad silnikiem, by zmniejszyć opory i poprawić dźwięk.
Czy w Focusie ST i RS potrzebuję catch cana i innych ulepszeń?
Przy modyfikowanym 2,5-litrowym silniku warto rozważyć upgrade odmy, bo producent wskazuje na pękanie membrany w seryjnej obudowie filtra oleju przy wyższych poziomach tuningu.
- Dwuczęściowy układ odmy: zmodyfikowana obudowa filtra oleju z przegrodami, separator oleju i węże odporne na olej; wymiana na zasadzie zwrotu starej obudowy (opcja z dopłatą bez zwrotu).
- Kompletny zestaw odmy: górna płyta, catch can, nowy filtr oleju, o-ringi i węże Pro Hoses.
- Górna płyta odmy: frezowana płyta zamiast plastikowej górnej części obudowy.
Producent zaznacza, że dwuczęściowy układ odmy odpowietrza opary do atmosfery, a seryjny zawraca je do dolotu.
Poza tym w ofercie pasującej do ST i RS są m.in.: downpipe 3 cale ze stali T304 (producent zaleca go ze Stage 2 w oprogramowaniu, ale można go użyć w aucie seryjnym), pompa paliwa 340 l/h (w ST trzeba wygiąć pływak), skracacz skoku lewarka (do 30%), siłownik wastegate Turbosmart IWG75 7 PSI do ST oraz jego odpowiednik do RS. Zamienne zestawy montażowe: ST Stage 1 i 2, RS Stage 1 i 2 oraz ST Stage 3 i 4, RS Stage 3.
Dobór i montaż w Kitsune Performance
- Dobór po VIN: sprawdzamy, czy to ST czy RS, wersję przed i po liftingu oraz rodzaj wlotów intercoolera (2 cale w seryjnym ST), bo od tego zależą rury 2,5 cala i montaż chłodnicy oleju.
- Wycena: części i montaż w jednej kwocie z VAT, na polską fakturę.
- Zamówienie: części AIRTEC sprowadzamy z Wielkiej Brytanii – termin realizacji potwierdzamy po złożeniu zamówienia.
- Montaż: w warsztacie Kitsune Performance w Toruniu, Forteczna 13/7.
Pełną ofertę znajdziesz w kolekcjach Ford Focus Mk2 ST i Ford Focus Mk2 RS, a wszystkie części producenta w AIRTEC Motorsport i intercoolerach.
Najczęstsze pytania
Czy rury 2,5 cala pasują do Focusa ST Stage 1 i Stage 2?
Nie, rury 2,5 cala nie pasują do intercoolerów ST Stage 1 i Stage 2. Seryjny ST ma wyloty 2 cale, więc zestaw wymaga intercoolera z wylotami 2,5 cala; według producenta pasuje do ST Stage 3.
Jaki Stage AIRTEC do Focusa ST Mk2 o mocy około 300 KM?
Do ST o mocy ok. 300 KM pasują Stage 1 Gen 3 (producent podaje: do ok. 325 KM) oraz Stage 2 (250–350 KM). Stage 2 ma dodatkowo wlot powietrza Air-Ram Scoop w stylu RS. Oba mają rdzeń 60 mm; Stage 2 według producenta łączy się ze standardowymi wężami doładowania.
Który intercooler AIRTEC do Focusa RS Mk2 ma największy rdzeń?
Największy rdzeń ma Stage 3: 100 mm głębokości (220 × 100 × 940 mm). Stage 2 ma rdzeń 65 mm, a Stage 1 60 mm. Producent projektował Stage 3 dla aut o mocy ponad 500 KM i dołącza do niego wąż strony zimnej 70 mm.
Ile obniża temperaturę cieczy aluminiowa chłodnica AIRTEC?
Producent podaje obniżenie temperatury cieczy o 10–15 stopni, głównie dzięki rdzeniowi 40 mm zamiast seryjnych 30 mm. Chłodnica ma spawane zbiorniki i pasuje do ST oraz RS Mk2; przy zamówieniu wybierasz wariant ST lub RS.
Czy powiększony dolot 90 mm zadziała z seryjnym sterownikiem RS?
Nie, zestaw 90 mm nie ma czujnika MAF, więc nie współpracuje z seryjnym sterownikiem. Producent dopuszcza tylko aftermarketowe sterowniki bez MAF, takie jak Syvecs, ECU Master czy SCS Delta. Wersja 76 mm to osobny zestaw, o którym opis nie wspomina takiego ograniczenia.
Czy chłodnica oleju AIRTEC wymaga cięcia w Focusie ST?
Zależy od zestawu. Zestaw „Race” z dolnej kratki montuje się bez cięcia i wiercenia. Zestaw z górnej kratki w ST przed liftingiem wymaga cięcia za kratką, co producent szacuje na dodatkowe 2 godziny robocizny.
AIRTEC Motorsport · Kitsune Performance Toruń
Dobierzemy AIRTEC do Twojego Focusa.
Podaj VIN i planowaną moc, a wskażemy etap intercoolera i resztę zestawu.
Części AIRTEC do Focusa ST i RSZadzwoń: 784 455 320Czytaj dalej
Dane o produktach: opisy i testy producenta AIRTEC Motorsport. Ceny: sklep Kitsune Performance, z VAT, stan na 4 listopada 2026. Zdjęcia: AIRTEC Motorsport.







