Wagner Tuning: jak wybrać intercooler – Performance, Competition, EVO1, EVO2, EVO3
Jak wybrać intercooler Wagner Tuning: Performance (rdzeń bar & plate) czy Competition (tube fin), co oznaczają EVO1, EVO2 i EVO3 oraz czym Pakiet Competition różni się od zestawu intercoolera. Przykłady do BMW M2, M3, M4, serii 1–4, Audi RS3, Golfa 8, Hondy i Toyoty.
Wagner Tuning rozróżnia intercoolery według konstrukcji rdzenia: Performance ma rdzeń bar & plate, a Competition – rdzeń tube fin, lżejszy i lepiej oddający ciepło. Oznaczenia EVO1, EVO2 i EVO3 to kolejne stopnie wielkości intercoolera, liczone osobno dla każdego auta, a Pakiet Competition to zestaw intercoolera z pozostałymi częściami toru, na przykład z downpipe, chłodnicą wody lub rurami doładowania. Wyjaśniamy, czym różnią się linie i stopnie EVO, co zawiera zestaw, a co pakiet, kiedy potrzebna jest chłodnica wody i jak traktować katalizatory sportowe – z przykładami do BMW M2, M3, M4, serii 1–4, Audi, Golfa, Hondy i Toyoty.
W skrócie
- Pierwszy stopień mocy, BMW N55: Competition EVO1 – 11 750 cm³, o 60% więcej powietrza niż seryjny, oryginalne przewody pasują
- Mocniejsze oprogramowanie: EVO2 (13 840 cm³, +90%); tor i wysokie stopnie tuningu: EVO3 (23,56 l, +223%) w BMW M135i, M235i i M2 N55
- BMW S55 i S58 (M2 Competition, M3, M4): intercooler S55 (+114% rdzenia) albo kolektor S58 ze zintegrowanym intercoolerem (+50%); chłodnice wody i rury doładowania dokupisz osobno albo w Pakiecie Competition
- Audi RS3 8V: EVO3 standard do 600 KM, wersja X od 600 KM – to jedyny zakres mocy, który Wagner podaje wprost dla serii EVO
- Katalizatory sportowe: według Wagnera tylko do aut seryjnych, nie do aut z tuningiem sterownika; za legalność odpowiada użytkownik
- W Kitsune: 498 produktów Wagner Tuning, ceny na zapytanie, dobór po VIN, montaż w Toruniu
Wagner Tuning – porównanie w jednej tabeli
W sklepie mamy 498 produktów Wagner Tuning: 207 intercoolerów, 43 zestawy intercoolera, 59 pakietów Competition i 6 pakietów Performance, 21 zestawów chłodnic wody, a także rury doładowania, przewody silikonowe, rdzenie i katalizatory sportowe. Wszystkie pozycje wyceniamy na zapytanie.
| Oznaczenie | Co to znaczy według Wagnera | Przykład z danych producenta | Przykład w sklepie |
|---|---|---|---|
| Performance | rdzeń bar & plate: tańszy w produkcji, cięższy, więcej materiału, który przy długim obciążeniu magazynuje ciepło | Focus ST Mk4: 15,4 l, rdzeń bar & plate | Focus ST Mk4 |
| Competition | rdzeń tube fin: mniej materiału i mniejsza waga, lepiej oddaje ciepło do otoczenia | Golf 8 GTI / R: 17,7 l, Ø70 mm | Golf 8 GTI, Golf 8 R, S3 8Y |
| EVO1 | pierwszy stopień serii, w BMW najmniejszy; „na pierwsze stopnie mocy” | BMW N55: 11 750 cm³ (+60%) | M135i, M235i, M2 N55 |
| EVO2 | większy rdzeń, oryginalne przewody nadal pasują | BMW N55: 13 840 cm³ (+90%) | M135i, M235i, M2 N55 |
| EVO3 | największy rdzeń serii, „na wysokie wymagania stopni tuningu” | BMW N55: 23,56 l (+223%) | M135i, M235i, M2 N55 |
| EVO3.X (końcówka .X) | wariant od 600 KM; wersja standardowa do 600 KM (Audi RS3 8V) | RS3 8V: 16,5 l | Audi RS3 8V |
| Zestaw intercoolera | intercooler z przewodami i osprzętem montażowym (zakres zależy od kodu) | kody 2000… | kod 200001071 |
| Pakiet Competition | zestaw intercoolera plus pozostałe części toru, zależnie od auta | kody 7000… | M3 / M4 G80 S58 |
Procenty dotyczą zawsze porównania z seryjnym intercoolerem tego samego auta, więc nie sumują się między modelami. Wagner nie podaje liczby kilowatów ani koni mechanicznych dla EVO1, EVO2 i EVO3, poza podziałem Audi RS3 8V na wersję do 600 KM i od 600 KM.
Competition EVO1: BMW M135i, M235i, M2 N55, 335i F30Cena na zapytanie
Competition EVO2: BMW M135i, M235i, M2 N55, 335i F30Cena na zapytanie
Competition EVO3: BMW M135i, M235i, M2 (N55)Cena na zapytanie
Intercooler S55: BMW M2 Competition, M3 F80, M4 F82Cena na zapytanie
Kolektor z intercoolerem S58: BMW M2 G87, M3 G80, M4 G82Cena na zapytanie
Competition EVO3: Audi RS3 8VCena na zapytanie
Jak czytać oznaczenia Wagner Tuning: Performance, Competition i EVO?
Nazwa linii mówi o rdzeniu, a numer EVO – o wielkości intercoolera w danym aucie. Wagner Tuning opisuje różnicę prosto: Performance to rdzeń bar & plate, Competition to rdzeń tube fin. Dodatkowa liczba EVO nie ma jednej wartości w całej ofercie: EVO3 to 23,56 l w BMW M135i z silnikiem N55, 20,65 l w BMW 135i i 335i serii E oraz 16,5 l w Audi RS3 8V. Porównuj więc objętości dla swojego auta, a nie same numery.
| Auto | EVO1 | EVO2 | EVO3 |
|---|---|---|---|
| BMW F-seria z silnikiem N55 (M135i, M235i, M2) | 11 750 cm³ | 13 840 cm³ | 23,56 l |
| BMW E-seria 135i, 335i (N54, N55) | 11 750 cm³ (Performance EVO1) | 13 572 cm³ | 20,65 l |
| Audi RS3 8V | 13,07 l | brak w ofercie | 16,5 l |
W numerach katalogowych widać też rodzaj produktu: kody 2000… to zestawy intercoolera, 7000… – pakiety, 4000… – chłodnice wody (w sklepie końcówka .FM to chłodnica przednia, .SM – boczna), 5000… – downpipe z katalizatorem, a 2100… – rury doładowania. W Audi RS3 8V końcówka .X oznacza według Wagnera wersję rdzenia od 600 KM.
Którą wersję Wagner Tuning wybrać?
Do pierwszego stopnia mocy w BMW wybierz Competition EVO1, do mocniejszej jazdy EVO2, a do toru lub wysokich stopni tuningu EVO3; w BMW M2, M3 i M4 z silnikami S55 i S58 szukaj dedykowanych intercoolerów i chłodnic wody.
| Auto i styl jazdy | Wybór | Dlaczego według Wagnera | Przykład w sklepie |
|---|---|---|---|
| BMW N55 (M135i, M235i, M2, 335i), seria w stanie zbliżonym do seryjnej | Competition EVO1 | przeznaczony na pierwsze stopnie mocy, plug and play, oryginalne przewody | 200001046 |
| BMW N55 z mocniejszym oprogramowaniem lub jazda na torze | Competition EVO2 lub EVO3 | EVO2: +90% objętości; EVO3: +223% i konstrukcja pod wyższe stopnie tuningu | EVO2, EVO3 |
| BMW M2 Competition, M3, M4 S55 | intercooler S55, a przy torze – chłodnice wody | +114% objętości rdzenia; chłodnice wody: +89% (przód) i +94% (bok) | 200001124, chłodnica 400001003 |
| BMW M2 G87, M3 G80, M4 G82 S58 | kolektor ze zintegrowanym intercoolerem lub Pakiet Competition | +50% objętości rdzenia, do 20 °C niższa temperatura powietrza dolotowego | 200001187, pakiet 700001187 |
| Audi RS3 8V do 600 KM / od 600 KM | EVO3 standard / EVO3.X | producent wprost rozdziela wersje progiem 600 KM | 200001081 |
| Golf 8 GTI, Golf 8 R, Cupra Formentor VZ5 | Competition 17,7 l | +97% objętości, opór przepływu −57% względem seryjnego, komplet z certyfikatem części (Golf 8) | 200001178 |
Performance: rdzeń bar & plate
Wagner Tuning Performance to linia z rdzeniem bar & plate. Według producenta ten typ rdzenia pochodzi z prostej produkcji przemysłowej i można go tanio wykonać w dowolnej wersji, ale ma więcej materiału, a więc większą wagę i większą pojemność cieplną: przy dłuższym obciążeniu zatrzymuje ciepło z powietrza doładowującego. W ofercie to na przykład intercooler Performance do Forda Focusa ST Mk4: 15,4 l, o 180% więcej niż seryjny 5,5 l, i Performance EVO1 do BMW 135i i 335i N54 i N55: 11 750 cm³ i +60% objętości.
Uwaga na nazwy: dla BMW S55 sklep i Wagner nazywają produkt Performance, ale w opisie producent podaje rdzeń Competition (tube fin) o wymiarach 287 × 185 × 115 mm. Rdzeń sprawdzamy więc zawsze w opisie konkretnego kodu, a nie tylko w nazwie linii.
Competition: rdzeń tube fin
Wagner Tuning Competition to linia z rdzeniem tube fin z wewnętrznymi turbulatorami i odlewanymi aluminiowymi skrzynkami optymalizowanymi symulacjami CFD. Według producenta ma mniej materiału i mniejszą wagę niż bar & plate, dlatego lepiej oddaje ciepło do otoczenia. W opisach wielu kodów Wagner podaje test do 6 bar. Przykłady: Competition do Golfa 8 GTI, Golfa 8 R i Audi S3 8Y – 17,7 l, +97% względem seryjnego, opór przepływu mniejszy o 57%, komplet z certyfikatem części; Competition do Hondy Civic Type R FL5 – 16,2 l, +145%; Competition do Toyoty GR Yaris – 14,36 l, +69%. W sklepie linię Competition ma 205 z 248 produktów intercoolerowych i zestawów, a Performance – 43.
EVO1: pierwszy stopień
Wagner Tuning Competition EVO1 do BMW F-serii z silnikiem N55 to według producenta intercooler na pierwsze stopnie mocy. Zestaw 200001046 ma rdzeń 520 × 210 × 130 mm, 11 750 cm³ (+60% objętości powietrza względem seryjnego) i waży 7,1 kg. Oryginalne przewody doładowania można zostawić, a dla wielu modeli producent dołącza certyfikat części. Kod nie pasuje do aut z silnikiem B48.
EVO2: więcej objętości
Wagner Tuning Competition EVO2 do BMW N55 to rdzeń stopniowany 520 × 215 × 145 mm, 13 840 cm³ wobec 7 293 cm³ w seryjnym intercoolerze, czyli o 90% więcej powietrza. Zestaw 200001071 również zachowuje oryginalne przewody. W BMW serii E (135i, 335i z silnikami N54 i N55) producent opisuje EVO2 z wlotami Ø70 mm i wymaga drobnych dopasowań mocowania chłodnicy, a w autach z pakietem M także osłon podwozia.
EVO3 i EVO3.X: największy rdzeń
Wagner Tuning Competition EVO3 to największy stopień serii. Zestaw 200001144 do BMW M135i, M235i i M2 z silnikiem N55 ma 23,56 l (+223% względem seryjnych 7,3 l), wloty Ø65 mm i wyloty Ø76 mm, rurę Ø76 mm i zmodyfikowaną belkę w komplecie oraz masę 13,8 kg. Producent opisuje go jako rozwiązanie na wysokie stopnie tuningu; montaż wymaga drobnego dopasowania mocowania chłodnicy, a zestaw nie pasuje do wersji xDrive. W Audi RS3 8V Wagner rozdziela wersje wprost: EVO3 standard (515 × 367 × 95 mm, 16,5 l, +101% objętości) do 600 KM, a EVO3.X od 600 KM.
Zestaw intercoolera czy Pakiet Competition?
Zestaw intercoolera Wagner Tuning to sam intercooler z osprzętem montażowym; zakres zależy od kodu, na przykład 200001046 dla BMW N55 to intercooler z materiałem montażowym i instrukcją, a kit w BMW serii E dodaje dwa przewody silikonowe i adapter aluminiowy. Pakiet Competition łączy zestaw intercoolera z kolejnymi częściami i skład zależy od platformy:
- BMW N55, EVO1 i EVO2 (pakiet 700001030 i 700001051): zestaw intercoolera plus downpipe Ø76 mm ze stali 1.4301 (SS304), z dwoma portami sond lambda i katalizatorem wyścigowym 300 CPSI z powłoką Euro 6. Wagner zaznacza możliwy komunikat błędu w DME.
- BMW M3 i M4 G80/G82 S58 (pakiet 700001187): kolektor ze zintegrowanym intercoolerem, zestaw chłodnicy wody (+60% objętości względem seryjnej) i zestaw rur doładowania.
- BMW M3 F80 S55: intercooler, zestaw chłodnic wody i rury doładowania Ø57 mm (według opisu wstępnego pakiet obejmuje też downpipe, więc skład potwierdzamy przy wycenie).
Pakiet wybierasz, gdy kupujesz cały tor naraz, a zestaw – gdy zmieniasz tylko intercooler.
Chłodnice wody i rury doładowania w BMW S55 i S58
BMW M2 Competition, M3 i M4 z silnikiem S55 mają pośredni obieg chłodzenia powietrza doładowującego: intercooler jest chłodzony wodą, a wodę obniża osobna chłodnica. Dlatego Wagner oferuje do nich zestaw chłodnic wody, w którym front ma 8,5 l (+89% względem 4,5 l), a chłodnica boczna 3,2 l (+94% względem 1,65 l). Przykład: zestaw chłodnicy 400001003 do M3 Competition. Rury doładowania Ø57 mm (kod 210001124) według producenta dają o 40% mniejszy opór niż seryjne. Intercooler 200001124 do S55 ma rdzeń 6,10 l zamiast 2,85 l (+114%); wersja ST jest tylko do aut z pojedynczą turbiną. W S58 Wagner proponuje kolektor dolotowy ze zintegrowanym intercoolerem: +50% objętości rdzenia i do 20 °C niższe temperatury powietrza dolotowego, do BMW M2 G87, M3 G80/G81 i M4 G82/G83.
Rdzenie do własnych projektów
W ofercie jest 7 rdzeni intercoolerów (Competition od 445 × 151 × 75 do 640 × 410 × 65 mm, Performance 710 × 300 × 115 mm) i 7 rdzeni chłodnic wody. Rdzeń wybierasz do własnego intercoolera lub chłodnicy, gdy nie ma gotowego zestawu. Dla pojedynczych wykonań Wagner prowadzi też konfigurator intercoolerów na zamówienie, a my przekażemy zapytanie producentowi.
Katalizatory sportowe
W ofercie jest 7 katalizatorów sportowych i 9 wkładów katalizatora w wariantach 100, 200 i 300 CPSI z oznaczeniem EU6, na przykład katalizator Ø120 × 110 mm 100 CPSI. Wagner zaznacza, że jego katalizatory są przeznaczone do aut seryjnych w celu poprawy osiągów, nie do aut z tuningiem sterownika, a za legalność użycia katalizatora innego niż fabryczny odpowiada użytkownik w swoim kraju. W opisach downpipe producent zaznacza możliwy komunikat błędu w DME, a w wersjach dla Wielkiej Brytanii – brak dopuszczenia w obszarze niemieckich przepisów StVO. Homologacji na drogi publiczne producent dla tych kodów nie podaje, więc jej nie obiecujemy.
Czy intercooler Wagner Tuning trzeba rejestrować?
Według Wagnera większy intercooler jest elementem podlegającym rejestracji. Dla części produktów producent przygotował certyfikaty części (komplet z certyfikatem ma na przykład intercooler do Golfa 8 GTI i do Audi RS3 8V), a dla pozostałych opisuje indywidualny odbiór według niemieckiego § 21 StVZO, do którego może dołączyć deklarację braku zastrzeżeń. To opis niemieckiej procedury: o formalności w Polsce zapytaj nas przed zakupem, a sprawdzimy, czy do danego kodu producent dołącza certyfikat.
Jak dobrać intercooler Wagner Tuning do auta?
- Auto i silnik: otwórz kolekcję Wagner Tuning i sprawdź zakładkę „Pasuje do” na karcie produktu (model, rocznik i silnik, na przykład N55 albo S58).
- Stopień: pierwszy stopień mocy – EVO1; mocniejsze oprogramowanie – EVO2; tor i wysokie stopnie tuningu – EVO3; Audi RS3 8V – wersja standardowa albo X według progu 600 KM.
- Zakres: sam zestaw intercoolera albo Pakiet Competition z pozostałymi częściami toru.
- Weryfikacja: przed wyceną potwierdzamy zgodność po numerze VIN, wyposażenie (producent zastrzega m.in. wersje bez ACC lub dopasowanie przy ACC) i dostępność certyfikatu części. EVO1 i EVO2 w BMW N55 są opisane jako plug and play, a EVO3 wymaga drobnego dopasowania mocowania chłodnicy.
- Wycena i montaż: ceny podajemy na zapytanie, montaż wykonujemy w warsztacie w Toruniu, a termin potwierdzamy po złożeniu zamówienia.
Najczęstsze pytania
Czym różni się Wagner Tuning Performance od Competition?
Konstrukcją rdzenia. Performance ma rdzeń bar & plate, a Competition rdzeń tube fin, który według Wagnera ma mniej materiału, mniejszą wagę i lepiej oddaje ciepło. Przy S55 pamiętaj, że produkt nazwany Performance ma w opisie producenta rdzeń Competition.
Który stopień EVO wybrać do BMW M135i, M235i i M2 N55?
Zależy od mocy i sposobu jazdy. EVO1 producent opisuje jako intercooler na pierwsze stopnie mocy, EVO2 daje o 90% więcej powietrza, a EVO3 – o 223% i jest przeznaczony na wysokie stopnie tuningu. Wagner nie podaje dla tych stopni zakresów mocy.
Ile mocy daje intercooler Wagner Tuning?
Wagner podaje, że można przyjąć wzrost mocy o 5–10%, ale nie da się tego określić ogólnie, bo zależy od temperatury otoczenia, wersji oprogramowania i innych części. My nie obiecujemy wartości dla konkretnego auta.
Czy Audi RS3 8V potrzebuje wersji X?
Powyżej 600 KM tak. Wagner zaleca wersję standardową EVO3 do 600 KM, a wersję X (EVO3.X) od 600 KM. Producent zaznacza też, że może być potrzebna rekalibracja ACC.
Czy katalizatory sportowe Wagner Tuning są legalne na drogach?
Producent tego nie deklaruje. Wagner zaznacza, że jego katalizatory są do aut seryjnych, nie do aut z tuningiem sterownika, a za legalność użycia odpowiada użytkownik w swoim kraju. W opisach wersji dla UK dopisano brak dopuszczenia w obszarze StVO.
Czy mogę zamówić intercooler na wymiar?
Tak. Wagner prowadzi konfigurator intercoolerów na zamówienie, a w sklepie mamy także rdzenie intercoolerów i chłodnic do własnych projektów. Zapytanie o niestandardowy intercooler przekażemy producentowi.
Wagner Tuning · Toruń
Nie wiesz, który stopień EVO wybrać? Wycenimy go z Tobą.
Podaj model, silnik, rocznik i planowaną moc. Dobierzemy zestaw lub pakiet, potwierdzimy zgodność po VIN i przygotujemy wycenę. Montaż w Toruniu, Forteczna 13/7.
Wagner TuningZadzwoń: 784 455 320Czytaj dalej
- Wagner Tuning w Kitsune – intercoolery, chłodnice, rury doładowania
- Intercoolery – wszystkie marki
- Układ chłodzenia
- Części do BMW M2 F87 i BMW M3 G80/G81
Dane o liniach, rdzeniach, wymiarach i zaleceniach: Wagner Tuning (wagner-tuning.com – karty produktów i FAQ, wagnertuning.com, importer Wagner Tuning UK), stan na 4 listopada 2026. Ceny: na zapytanie. Zdjęcia: sklep Kitsune Performance.